Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy zaciągamy zwykle na 8 do 10 lat. Bank chce mieć stuprocentową pewność, że raty będziemy spłacać systematycznie – dlatego też wymaga od nas odpowiednich zabezpieczeń zobowiązania. Podpisując umowę, będziemy musieli wykupić specjalny pakiet ubezpieczeń. Co konkretnie wejdzie w ich skład, to już jest uzależnione od banku. Najczęściej jednak jest to ubezpieczenie od utraty pracy oraz od czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych.

Wykupienie tych ubezpieczeń na kredyt samochodowy bez zaświadczeń o dochodach (Motonauta.pl) jest ważne z kilku powodów. W dzisiejszych czasach sytuacja na rynku pracy jest o tyle niepewna, że w zasadzie z dnia na dzień możemy pożegnać się z naszą posadą. Nie jesteśmy również w stanie przewidzieć czy nie dopadnie nas choroba. W takich sytuacjach, kiedy tracimy zdolność do spłacania kredytu, firma ubezpieczeniowa pokrywa koszt określonej liczby rat (uwaga: nie spłaca za nas całego kredytu!). Oczywiście, i tutaj obowiązują pewne warunki – jeśli to my wypowiadamy pracodawcy umowę, nie spodziewajmy się, że ubezpieczyciel zapłaci za nas choć jedną ratę.

Biorąc kredyt samochodowy, będziemy też musieli dokonać cesji praw z polisy OC/AC na rzecz banku, ewentualnie w rachubę wchodzi zastaw rejestrowy. Co to oznacza dla kredytobiorcy? To mianowicie, że dopóki kredyt nie zostanie spłacony, bank jest współwłaścicielem pojazdu. Jeżeli w trakcie trwania okresu kredytowania ktoś nam samochód ukradnie, wówczas pieniądze z polisy OC/AC przeznaczane są nie na pokrycie szkód z tego tytułu, a na spłacanie kredytu.

Dodaj komentarz