Firmowy kredyt obrotowy

Z kredytów obrotowych korzysta znakomita większość firm. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu firma może utrzymać finansową płynność. Kredyt obrotowy pozwala na finansowanie bieżących wydatków. Jest on zobowiązaniem posiadającym charakter krótkoterminowy. Wyszczególnić można dwa rodzaje kredytu obrotowego.

Po pierwsze – zostaje on uruchomiony na koncie firmowym i wówczas jest kredytem odnawialnym. To całkiem inne oferta niż jakiś szybki kredyt samochodowy. Porównywany jest wtedy do limitów na rachunkach osobistych, z których korzystają indywidualni klienci. Po drugie – ma postać nieodnawialną. Przypomina wówczas kredyt gotówkowy. Różnica jest taka, że wiąże się z koniecznością uruchomienia rachunku kredytowego. W momencie, kiedy firma odda bankowi jakąś część środków, nie będzie mogła skorzystać z nich ponownie. Kredyty obrotowe  przyznawane są nie tylko w złotówkach, ale też w euro, frankach szwajcarskich i dolarach amerykańskich. Podstawowym warunkiem do ubiegania się o tego typu zobowiązanie jest posiadanie zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie. Poza tym firma musi prowadzić działalność od roku lub od dwóch lat (każdy bank ma inne wymagania w tym zakresie).
procentowanie kredytów obrotowych jest mniej więcej takie same jak w przypadku oprocentowania kredytów hipotecznych dla osób fizycznych. Rzecz jasna element ten jest uzależniony od wielu czynników. Co powinna zrobić firma, aby dostać jak najlepszy kredyt obrotowy? Nie ma na to złotego środka, nie mniej jednak uporządkowanie finansów przedsiębiorstwa powinno bardzo pomóc.

Dodaj komentarz